İş

Ödeme ve elektronik para şirketleri 2023’te FAST sistemine katılacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kendi insan sermayesi ve açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak tasarlanıp geliştirilen ve 2021 yılında devreye alınan Anında ve Kalıcı Fon Transferi (FAST) Sisteminde 24 üye banka bulunmaktadır.

2023 yılında ödeme ve elektronik para kuruluşlarının FAST sistemine doğrudan katılımını sağlamak için yeni bir proje hayata geçirilecektir.

Merkez Bankası, ‘HIZLI İşyeri Ödemeleri’ için gerekli hazırlıkların tamamlandığını ve 2023’ün ilk çeyreğinde kullanılacağını duyurdu.

Ayrıca, FAST Sistemi’nin mevcut ödeme yöntemlerini tamamlayıcı olarak kullanılmasını sağlayacak FAST Üye İşyeri Ödemeleri için hazırlıklar tamamlanmıştır. HIZLI İşyeri Ödemeleri, taşınabilir uygulamalar ve POS cihazlarının ekranlarında görüntülenen TR-Matrix’i okutarak hesaptan hesaba anında ödeme yapılmasına imkan vererek tüm vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak.

FAST İşyeri Ödemelerini ve kişiden kişiye ödemeleri destekleyen yenilikçi uygulamalar 2023’ün ilk çeyreğinden itibaren kullanıma sunulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu