Sağlık

Ozon tedavisi nedir ve nasıl yapılır? Ozon tedavisi ne işe yarar, yan etkileri nelerdir?

Son zamanlarda en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan ozon tedavisi nedir, nasıl yapılır, ozon tedavisi ne işe yarar, yan etkileri nelerdir. Ozon tedavisi nedir, nasıl yapılır ve ozon tedavisi ne işe yarar, yan etkileri nelerdir? Ozon tedavisi nedir, nasıl yapılır ve ozon tedavisi ne işe yarar, yan etkileri nelerdir. Ozon tedavisi nedir ve nasıl yapılır? Ozon tedavisi ne işe yarar, yan etkileri nelerdir? Detaylar burada…

OZON TERAPİSİ NEDİR?

Ozon tedavisi her zaman saf ozon ve saf oksijen karışımından yapılır. Doz, hastanın durumuna ve tıbbi endikasyona göre bu alanda eğitim almış doktorlar tarafından belirlenir. Bu tedaviyi uygulamak istiyorsanız mutlaka bir doktora danışmalısınız.

OZON TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

  • Majör otohemoterapi: Kişiden 50-100 ml kanın alınarak ozon gazı ile karıştırılarak geri verilmesidir.
  • Minör otohemoterapi: Kişinin 5-10 ml kanının ozon gazı ile karıştırılarak kas içine enjekte edilmesidir.
  • Torbalama: Lokal olarak yapılacak alana ozon gazının doğrudan iletildiği kapalı sistemdir. Her türlü yara için uygulanır. Yara yeri ozon katı torbasına alınır ve torbaya sürekli ozon gazı verilir. Ozon gazı kuru ciltten emilmediğinden uygulama yapılacak bölge öncelikle ozonlu su ile nemlendirilmelidir.
  • Rektal uygulama: Ozon gazının rektal uygulanmasıdır. Bağırsak hastalığı olan veya damar yolu açamayan kişilerde tercih edilir. Uygulama sırasında kişi herhangi bir şey hissetmez.
  • Eklem içi uygulama: Ozon gazının direkt olarak eklem içine enjeksiyonudur. Eklemi dumanlayan tüm hastalıklarda uygulanır.

OZON TEDAVİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Ozon üç oksijen atomundan oluşur. Doğada stratosfer tabakasında bulunur ve güneşin UV ışınlarının geçmesini engeller. Oda sıcaklığında renksiz ve kokusuz bir gazdır. Etkinliği yüksek bir dezenfektan olduğu için tüm dünyada havalandırma sistemlerinde içme suyu ve havanın temizliğinde kullanılmaktadır. Ozon tedavi aracı olarak da kullanılmaktadır. Çalışmaların çoğu ozon tedavisinin dezenfektan özellikleri ile ilgilidir.

OZON TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Ozon tedavisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Uygun doz olmadığında tedaviden fayda sağlanamaz. 3-5 seans ozon tedavisi sonrasında kişide ‘iyileşme krizi’ olarak bilinen yorgunluk, baş ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler görülebilir. Tedaviye devam edildiğinde bu şikayetler ortadan kalkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu