Haber

Ukrayna lideri savunma yardımı konusunda Avrupa ülkeleriyle anlaştı

KIEV, 16 Mayıs (Xinhua) — Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, İtalya, Almanya, Fransa ve İngiltere cumhurbaşkanları ile Kiev’e yeni savunma yardımı konusunda anlaşmaya vardı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinde Pazartesi günü yayınlanan açıklamaya göre, Ukrayna cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde Ukrayna ordusunun cephe hattındaki “aktif harekatı” hazırlıkları kapsamında dört Avrupa ülkesini ziyaret etti.

Zelenski, ziyaretleri sırasında İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile bir araya geldi.

Yayınlanan açıklamaya göre Zelenski, “Elde ettiğimiz kazanımlar ve anlaşmalardan son derece memnunum. Gerçekten önemli ve güçlü savunma paketleri” diyen Zelenski, detay vermedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı ayrıca, Avrupa ülkelerinin başkanları ile yaptığı görüşmelerde, Ukrayna için “savaş uçağı koalisyonu” kurulması ve Vilnius’ta yapılacak Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) zirvesinin hazırlıklarına da dikkat çekti. 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın başkenti de ele alındı.

Zelenski, 13-15 Mayıs tarihlerinde İtalya, Almanya, Fransa ve İngiltere’yi ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu