Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 sonrası açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Başkanlar Zirvesi’nin sona ermesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

– (Fas Depremi) “6 ay önce asrın felaketini yaşayan bir ülke olarak Faslı kardeşlerimize tüm imkanlarımızla yardım etmeye hazırız.”

– Soçi ziyaretim sırasında Sayın Putin ile Tahıl Koridoru konusunu bir kez daha detaylı olarak görüştük. Tahıl konusunda Rusya’yı dışlayan bir girişimin başarıya ulaşması pek mümkün görünmüyor.

– Rusya, Ukrayna ve BM dahil uluslararası topluma yakın olmaya devam edeceğiz.

– Ülkemizin desteğiyle Afrika Birliği’nin G20 üyeliğine karar verildi. Sizi Afrika Birliği’ne iyi şartlarda davet ediyorum.

– Ülkemizin öneri ve çabalarıyla kutsal kitaplara yapılan saldırı G20 deklarasyonunda da kınandı. İslam karşıtlığı bazı yerlerde demokrasinin sınırlarını aşmış durumda. Kur’an-ı Kerim’i yakmak düşünce özgürlüğü değil, açık bir provokasyon ve insanlık suçudur. Kimse bizden bu konuda sessiz kalmamızı beklemesin. Mevzuatta boşluk varsa giderilmeli, gerekiyorsa yasalaştırılmalıdır. Üye olduğumuz tüm platformlarda bunu dile getiriyoruz.

– Küresel gıda güvenliğine katkı sağlamak amacıyla Gıda Güvenliği Çalışma Grubunu yakında toplayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu