Haber

Danimarka’da eski savunma bakanı ‘ülke sırlarını ifşa etmekle’ suçlandı

Danimarka Adalet Bakanlığı, eski bir savunma bakanının “ülke sırlarını ifşa etme” suçundan yargılanması yönündeki tavsiyeyi onayladı.

Danimarka savcılığı yaptığı açıklamada, adı açıklanmayan eski savunma bakanının “ülkenin önemli sırlarını ifşa etmek veya yaymak” suçundan yargılanacağını söyledi.

Savcı Jakob Berger Nielsen, davanın son derece derin bilgiler içerdiğine dikkat çekerek, “Savcılığın görüşüne göre kamu yararı ne olursa olsun istihbarat teşkilatının çalışmalarına daha fazla dikkat edilmelidir.” sözünü kullandı.

Danimarka basını, yargılanacak eski savunma bakanının 75 yaşındaki Claus Hjort Frederiksen olduğunu duyurdu.

Geçen yıl siyaseti bırakan Hjort Frederiksen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kendisiyle ilgili haberleri doğrulayarak, “İddia edildiği gibi ülke sırlarını ifşa etmedim. Emekliliğimin böyle olacağını düşünmemiştim.” paylaştı.

Hjort Frederiksen, 2020 ve 2021’de basına yaptığı açıklamalarda, Danimarka savunma bakanlığının istihbarat biriminin, Almanya, Fransa, İsveç ve Norveç ülke liderleri hakkındaki gizli telefon dinlemelerinde Amerikan istihbarat servislerine yardım ettiğini iddia etmişti.

Danimarka Liberal Partisi’nin kıdemli üyelerinden Hjort Frederiksen, Kasım 2016’dan Temmuz 2019’a kadar savunma bakanı olarak görev yaptı.

Hjort Frederiksen’in davası için herhangi bir tarih belirlenmezken, yanlış bulunması halinde 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu